Zapotrzebowanie rynku i inwestorów wymusza ciągły rozwój rozwiązań klimatyzacyjnych. Poza klasycznymi klimatyzatorami jednym z niestandardowych rozwiązań jest moduł AHU Kit. Dzięki swojej konstrukcji oferuje on ponadprzeciętne możliwości integracji z zewnętrznymi urządzeniami, sterowania oraz obsługi więcej niż jednego pomieszczenia.
Układ z AHU Kit – budowa i działanie
AHU Kit oferowany przez Cooper&Hunter to moduł komunikacyjny umożliwiający współpracę jednostki zewnętrznej serii LCAC z wymiennikiem ciepła w centrali wentylacyjnej. Dzięki temu w sposób wydajny i wygodny realizowana jest w praktyce wentylacja obiektu z dodatkową chłodnicą/nagrzewnicą powietrza. Główną funkcją AHU Kit jest wymiana sygnałów komunikacyjnych między agregatem, a sterownikiem centrali wentylacyjnej. W układzie tym standardowo nadrzędnym urządzeniem jest centrala wentylacyjna, której wymiennik ciepła z układem AHU Kit i jednostki zewnętrznej jest podporządkowany. Głównymi sygnałami sterującymi pracą AHU Kit są komunikaty ON/OFF i tryb pracy (bezpotencjałowy) oraz ustawiona temperatura (analogowy). W standardzie układ może być także sterowany fabrycznym sterownikiem C&H. W takim wypadku zarządzanie centralą oraz AHU Kit jest rozdzielone i niezależne.

Rysunek 1 - Schemat układu z AHU Kit
Zalety układu z AHU Kit
Jedną z głównych zalet AHU Kit C&H jest wyposażenie w uniwersalne sygnały sterujące. Dzięki temu może on być zastosowany do większości central wentylacyjnych. Dodatkowo w jednym, zwartym i zintegrowanym sterowniczo układzie realizowana jest wentylacja i klimatyzacja obiektu. Ze względu na szeroki zakres mocy (3,5 – 16,0 kW) system wentylacyjny z AHU Kit może być stosowany zarówno w małych inwestycjach, jak i do obsługi całym domów jednorodzinnych. Zgodnie z wytycznymi producenta AHU Kit jest kompatybilny z centralami o przepływie nominalnym od 420 do 2600 m3/h. Moduł jest także łatwy w montażu i obsłudze.
Odpowiadając na potrzebę realizacji komercyjnych inwestycji AHU Kit Cooper&Hunter występuje również w serii VRF CHV. Wersja ta charakteryzuje się z kolei możliwością łączenia modułów we wspólnej pracy, aby osiągnąć wysokie wydajności. Maksymalna moc pojedynczego AHU Kit wynosi 56,0 kW. Połączone modułu mogą natomiast generować wydajność chłodniczą rzędu 252,0 kW. AHU Kit może być jedyną jednostką połączoną z agregatem lub pracować w układzie łączonym z klasycznymi jednostkami klimatyzacyjnymi. Dzięki temu jest to wszechstronne i uniwersalne rozwiązanie poszerzające możliwości systemów klimatyzacyjnych Cooper&Hunter.

Rysunek 2 - Układ mieszany AHU Kit i jednostek klimatyzacyjnych VRF