Klimatyzator do mieszkania w bloku – jaki wybrać?
Zainteresowanie klimatyzacją ciągle wzrasta. Z komfortu termicznego pragną korzystać także użytkownicy mieszkań zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych. I nic dziwnego, bo niektóre z tego typu lokali nagrzewają się wręcz nie do wytrzymania. Montaż klimatyzacji w bloku jest jak najbardziej możliwy, ale ma pewne ograniczenia.
Klimatyzator w mieszkaniu w bloku – formalności
Montaż klimatyzacji w mieszkaniach zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych jest o tyle specyficzny, że zwykle należy poprzedzić go odpowiednimi formalnościami. W większości przypadków nieodzowne jest pozyskanie zgody od zarządu spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.
Ze zdobyciem pozwolenia nie powinno być większych kłopotów. Jednak warunkiem jest wskazanie właściwego miejsca na jednostkę zewnętrzną. Chodzi o to, aby agregat zlokalizować w sposób jak najmniej zaburzający wygląd zewnętrzny elewacji.
Na ogół jednostki zewnętrzne umiejscawia się na tarasach, balkonach lub dachach budynków. Ważne, by było to miejsce w miarę możliwości zacienione.
Klimatyzator do mieszkania w bloku
Klimatyzacja w bloku – głośność pracy urządzenia
O ile przy montażu klimatyzacji w domach jednorodzinnych głośność pracy agregatu nie ma aż tak dużego znaczenia, o tyle w bloku trzeba liczyć się w tym zakresie z sąsiedztwem. Jednostka zewnętrzna musi pracować na tyle cicho, aby nie zakłócała spokoju pozostałych lokatorów.
Moc i energooszczędność klimatyzatora do mieszkania w bloku
Wyliczenie zapotrzebowania na moc klimatyzatora wymaga uwzględnienia przynajmniej kilku parametrów. Czynność tę najlepiej powierzyć uprawnionym instalatorom, którzy doradzą oraz zaoferują odpowiednie urządzenie chłodnicze.
Kupując klimatyzator, obok jego mocy, warto również uwzględnić klasę energetyczną. Istnieje kilka klas oznaczanych literowo. Najbardziej energooszczędne urządzenia są zaliczane przez producentów do klasy A+, A++ i A+++.
Wybór sytemu – split czy multisplit?
Do większych mieszkań (kilkupokojowych) bardziej polecane są systemy multisplit, które pozwalają na podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej, kilku jednostek wewnętrznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy mogą cieszyć się upragnionym chłodem praktycznie w całym domu przy niezajmowaniu miejsca na balkonie wieloma urządzeniami.
Klimatyzatory typu split nadają się z kolei np. do niewielkich kawalerek, gdzie przestrzeń mieszkalna jest usytuowana na skromniejszym metrażu i nie podzielono jej trwale ścianami działowymi.