W czasach niepewnych i wysokich cen energii elektrycznej wielu użytkowników oraz potencjalnych inwestorów zadaje sobie pytanie z jakimi kosztami wiąże się praca klimatyzatorów? Czy są to urządzenia energooszczędne, czy należy się raczej spodziewać wysokich rachunków?
Klimatyzatory jako pompy ciepła powietrze-powietrze pracują zarówno w chłodzeniu jak i ogrzewaniu pobierając energię elektryczną. Ich energooszczędność określają parametry takie jak klasa efektywności energetycznej, COP, SCOP, EER, SEER pobór mocy czy roczne zużycie energii elektryczej.
Klasa efektywności energetycznej
Klasa efektywności energetycznej do określenie (zazwyczaj od A do A+++) energooszczędności pracy urządzenia. Jest ona określana dla chłodzenia i ogrzewania oraz ze względu na ustandaryzowane warunki może być wymiernym parametrem porównawczym między modelami. Najlepsze urządzenia takie jak Supreme, Nature czy Supreme Continental 2 mogą osiągać klasę A+++.
COP i SCOP
COP i SCOP to wskaźniki określające efektywność ogrzewania odpowiednio chwilowo i sezonowo. COP jest stosunkiem uzyskanej mocy grzewczej do chwilowo pobieranej mocy elektrycznej. SCOP jest z kolej stosunkiem ilości ciepła do zużytej sezonowo energii elektrycznej. Im wskaźniki wyższe, tym efektywność energetyczna lepsza. Najlepsze modele w ofercie C&H mogą charakteryzować się wskaźnikami COP do 4,70, a SCOP do 5,10. Oznacza to, że na około 5 kW (kWh) uzyskanego ciepła, zużywamy jedynie 1 kW (kWh) prądu elektrycznego. W takiej sytuacji około 80% ciepła pochodzi z powietrza zewnętrznego, a płacimy jedynie za 20%.
Tabela 1 - C

EER i SEER to analogiczne parametry opisujące chłodzenie klimatyzatora. Mogą one osiągać jeszcze wyższe wartości niż COP i SCOP. Najlepsze modele cechuje EER na poziomie 4,91, SEER 8,50.
Tabela 2 - Wskaźniki EER i SEER wybranych urządzeń

Pobór mocy
Nominalny pobór mocy elektrycznej jest to parametr określający bezpośrednio chwilowy pobór mocy elektrycznej przez urządzenie. Na jego podstawie (zakładając czas pracy) można określić koszty eksploatacyjne. Najlepsze urządzenia osiągają, zgodnie z danymi producenta, pobór rzędu 550 W (chłodzenie) oraz 750 W (ogrzewanie). Oznacza to, że przykładowo praca urządzenia przez 4h dziennie wiąże się ze zużyciem około 2-3 kWh energii elektrycznej. Zakładając koszt jednostkowy prądu na poziomie 0,90 zł/kWh jest to około 1,8-2,7 zł co pokazuje tabela poniżej.

Roczne zużycie energii elektrycznej
Producent podaje również wprost roczne zużycie energii elektrycznej w chłodzeniu i ogrzewaniu przy danych określonych warunkach. Dla przykładu klimatyzator Veritas 2 o mocy 2,5 kW rocznie w chłodzeniu pobiera 161 kWh, co przy przyjętej wyżej cenie energii generuje roczny koszt użytkowania na poziomie ok. 145 zł. Oczywiście realny koszt eksploatacji zależy w dużej mierze od czasu pracy, warunków zewnętrznych oraz wprowadzonych nastaw i może się różnić od danych katalogowych oraz między różnymi urządzeniami

Jak zatem wskazują powyższe parametry i szacunki współcześnie oferowane klimatyzatory Cooper&Hunter to urządzenia energooszczędne, które nie generują dużych kosztów użytkowania