Baza wiedzy

JAK WYBRAĆ MIEJSCE DLA JEDNOSTKI ZEWNĘTRZNEJ?

JAK WYBRAĆ MIEJSCE DLA JEDNOSTKI ZEWNĘTRZNEJ?

Poprawny montaż klimatyzatora jest fundamentem dla wieloletniej poprawnej, bezawaryjnej oraz wydajnej pracy urządzenia. Jednym z kluczowych aspektów jest wybór właściwej lokalizacji dla jednostki zewnętrznej? Na co zwrócić uwagę?

Pierwszą kwestią jest zapewnienie minimalnych wymaganych odległości od przeszkód. Ma to zagwarantować przede wszystkim sprawny przepływ powietrza przez urządzenie oraz wymianę ciepła. Dla najpopularniejszych agregatów pojedynczych jednostek ściennych powinno to być minimum 200 cm od frontu i 30 z tyłu urządzenia. Ważne są także przestrzenie umożliwiające wykonywanie czynności serwisowych. Z tego względu kluczowa jest choćby odległość od przeszkód z prawej strony urządzenia (od skrzynki elektrycznej i przyłączy chłodniczych). 

Aby serwis i przeprowadzanie konserwacji były łatwe należy w miarę możliwości unikać montażu w miejscach trudno dostępnych lub wymagających wykorzystania rusztowania lub podnośnika koszowego.

Przy wyborze miejsca montażowego warto również zwrócić uwagę na dźwięk generowany przez pracującą jednostkę. Warto unikać z tego względu instalowania urządzenia przy oknach do sypialni. Jeżeli jest to klimatyzator dużej mocy powinno się rozważyć także umiejscowienie na wsporniku na gruncie zamiast montażu na elewacji. Pozwoli to ograniczyć przenoszenie drgań i dźwięków na elementy konstrukcyjne budynku.

Istotnym elementem mogą okazać się ponadto silne podmuchy wiatru, które mogą regularnie uniemożliwiać pracę wentylatora. Sytuacja ta może się pojawiać zwłaszcza w pobliżu dużych zbiorników wodnych, gór, a także na dachach wysokich budynków lub w dużych otwartych przestrzeniach (np. pola uprawne). Z tego względu należy jednostkę ukierunkować tak, aby wpływ spodziewanych podmuchów był jak najmniejszy lub zastosować osłonę przeciwko wiatrowi. 

 

Prawidłowo wybrane miejsce montażowe powinno również gwarantować możliwie jak najkrótszą instalację chłodniczą między jednostkami (z zachowaniem min. 3 mb). Dzięki temu jej wykonanie będzie szybsze, łatwiejsze i finalnie tańsze.

Baza wiedzy