Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Baza wiedzy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora?

W ostatnich latach klimatyzatory stały się nieodzownym elementem w życiu codziennym dla wielu z nas. Jednak, aby efektywnie i w pełni korzystać z jego zalet, należy najpierw odpowiednio dobrać parametry urządzenia do swoich potrzeb, a następnie upewnić się o poprawności jego zainstalowania. To właśnie przez takie podstawowe błędy powstają negatywne opinie oraz krzywdzące mity, na które łatwo natknąć się w Internecie. 

 

Zalety posiadania klimatyzatora

 

Dla większości przyszłych i obecnych Użytkowników, głównym zadaniem klimatyzatora jest schłodzenie domu podczas letnich upałów i utrzymanie w nim komfortowej temperatury. Jednak nie każdy jest świadomy jaka powinna być komfortowa wartość temperatury. Dostępne na rynku nowoczesne urządzenia potrafią skutecznie schłodzić wnętrze do temperatury o 6°C niższej niż ta „za oknem”. Udowodniono, że taka różnica jest optymalna dla organizmu człowieka, a większe rozbieżności są niewskazane, gdyż mogą prowadzić do problemów zdrowotnych. 

 

Niektóre modele klimatyzatorów pracujących na zasadzie pompy ciepła mogą nie tylko schłodzić, ale także ogrzać dom. Jest to wygodna opcja w przypadku, gdy posiadany system grzewczy nie daje rady sam utrzymać komfortowej temperatury podczas mroźnych zimowych dni lub gdy istnieje konieczność dogrzania pomieszczeń po zakończeniu sezonu grzewczego. Należy pamiętać, że takie ogrzewanie jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku i generuje stosunkowo niskie koszty.

 

Dodatkowym atutem klimatyzatorów, o którym wie niewielu potencjalnych Użytkowników jest fakt, że oprócz chłodzenia i grzania, klimatyzator jest również w stanie regulować poziom wilgotności w danym pomieszczeniu. Funkcja ta jest szczególnie przydatna podczas letnich upałów, kiedy wilgotność w domu często przekracza 70%, a to sprawia, że ​​klimat w pomieszczeniu staje się naprawdę „tropikalny” i nieprzyjemny.

Należy jednak pamiętać, że klimatyzator nie jest w stanie przewietrzyć pomieszczenia, dlatego zaleca się wymianę powietrza poprzez otwieranie okien co jakiś czas lub stosowanie zaworów wentylacji nawiewnej lub innych systemów wentylacyjnych. 

 

Współczesne klimatyzatory to nie tylko ścienne splity

 

Decydując się na zakup klimatyzatora, pierwszym pytaniem, które należy sobie zadać jest: ile pomieszczeń chcę schłodzić/ogrzać tym urządzeniem? Jeśli odpowiedź brzmi: więcej niż jedno – warto rozważyć system multi-split, gdzie kilka jednostek wewnętrznych jest podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej. Szeroki wybór typów jednostek wewnętrznych sprawia, że łatwo dopasują się do każdego wnętrza.

W ostatnich latach popularność zdobyły klimatyzatory mobilne, które w razie potrzeby można przenosić do konkretnego pomieszczenia, które aktualnie chce się ochłodzić. Ich minusem jest mniejsza wydajność w porównaniu do systemu split oraz znacznie głośniejsza praca. Ponadto mobilny klimatyzator może pracować tylko w pomieszczeniach, gdzie znajduje się okno.

 

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzacji?

 

Na początek należy zastanowić się czego oczekujesz od swojego przyszłego klimatyzatora i co będzie jego podstawowym zadaniem. 

Jeśli np. jesteś właścicielem domu, a system ogrzewania tego domu jest elektryczny, warto rozważyć model przeznaczony także do grzania, które może być przydatne zwłaszcza poza sezonem grzewczym, w przypadku potrzeby doraźnego dogrzania. Jeśli jednak mieszkasz w bloku, prawdopodobnie nie będziesz korzystać z tej funkcji, ponieważ w większości przypadków wystarczające jest regulowanie temperatury za pomocą grzejników.

 

Kolejnym ważnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest poziom hałasu. Do sypialni rekomenduje się modele ciche, nawet jeśli są droższe, ponieważ zapewnią one spokojny sen. 

 

Następna jest efektywność energetyczna. Biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą na świecie, najlepiej wybierać modele o klasie efektywności energetycznej „A+” i wyższej. Pamiętaj, że lepiej zapłacić raz większą kwotę za urządzenie, niż płacić później zawsze duże rachunki za prąd.

Warto zwrócić też uwagę na to, czy wybrany przez Ciebie model posiada wbudowany moduł WiFi. Dzięki temu, oprócz standardowego pilota będziesz miał możliwość sterowania klimatyzatorem za pomocą swojego smartfona (po uprzednim zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji). Jest to wygodne, ponieważ piloty ma tendencję do gubienia się w najbardziej nieodpowiednich momentach.

Baza wiedzy
Popup image