Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Baza wiedzy

Pompa ciepła monoblock czy split? Jaką wybrać? Cooper&Hunter doradzi!

Pompa ciepła monoblock czy split? Jaką wybrać? Cooper&Hunter doradzi!

Stoisz przed wyborem zakupu pompy ciepła do twojego domu i zastanawiasz się jaką wybrać? Decydując się na pompę ciepła typu powietrze-woda, możemy wybrać jednostkę monoblock czyli  jednomodułową  lub składającą się z dwóch modułów czyli tzw. split. Pompy ciepła typu split składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które połączone są ze sobą rurami, w modelu zewnętrznym zachodzi większość procesów termodynamicznych związanych z transportem ciepła

Które urządzenie wybrać?

Zarówno pompa ciepła typu monoblock, jak i split mają plusy i minusy.   Najczęściej za jednym lub drugim rozwiązaniem przemawiają aspekty finansowe związane z inwestycją. Jeśli budżet na to pozwala, przyszli użytkownicy wybierają zazwyczaj pompę typu monoblock. Ograniczone fundusze z kolei częściej skłaniają nas do wyboru pompy ciepła typu split. 

 

 

Rozważasz zakup pompy ciepła monoblock?

W związku z tym, że urządzenia są zaizolowane termicznie jak i akustycznie generują niższy poziom hałasu. Są łatwiejsze w montażu i w związku z tym, że są napełnione czynnikiem roboczym na etapie produkcyjnym w fabryce są hermetycznie zamykane i testowe pod względem szczelności, co posiadacza takiego rodzaju pompy zwalnia z obowiązku co rocznego przeprowadzania kontroli szczelności.

 

Minusem będzie na pewno cena urządzenia oraz większe straty ciepła, a także konieczność  zabezpieczenia przewodów wodnych. Jeśli podczas niższych temperatur dojdzie do zatrzymania pompy ciepła np. w wyniku braku energii elektrycznej, urządzenie musi mieć zabezpieczenie przed zamarzaniem wody. W obiegu pompy można zastosować roztwór glikolu oraz dodatkowy wymiennik między pompą, a instalacją c.o.

 

A może interesuje Cię zakup pompy ciepła split?

Zaletą pompy ciepła split będą na pewno mniejsze koszty inwestycji, a także zerowe straty ciepła. W przypadku braku energii elektrycznej, nie ma ryzyka zamarznięcia przewodów i uszkodzenia pompy.

Minusem tego tupu urządzenia będzie trudniejszy montaż, a także coroczna kontrola szczelności, która wiąże się z dodatkowymi opłatami. 

Podsumowując, przed zakupem konkretnego typu pompy ciepła należy określić swoje indywidualne oczekiwania oraz poradzić się fachowca czyli instalatora, który ma wiedzę i doświadczenie w tej kwestii.

W ofercie Cooper&Hunter znajdziesz modele pomp ciepła zarówno  monoblock jak i split.  Zapoznaj się z ofertą, znajdź dystrybutora C&H w swojej okolicy i dokonaj zakupu pompy ciepła, która spełnia Twoje oczekiwania.

Baza wiedzy