Baza wiedzy

REKUPERACJA W DOMU - MĄDRA INWESTYCJA CZY ZBĘDNA ROZRZUTNOŚĆ?

REKUPERACJA W DOMU - MĄDRA INWESTYCJA CZY ZBĘDNA ROZRZUTNOŚĆ?

Najczęściej budując nowy dom wielu inwestorów styka się z pytaniem co to jest ta rekuperacja i czy warto w nią zainwestować. Co zyskują użytkownicy dzięki rekuperacji?

Rekuperacja to system mechanicznej wentylacji pomieszczeń. W przeciwieństwie do klasycznej wentylacji naturalnej wymiana powietrza w domu realizowana jest dzięki pracy wentylatorów. Kompleksowym urządzeniem realizującym wentylację jest rekuperator nazywany też centralą wentylacyjną. Urządzenie to zbudowane jest zazwyczaj z wentylatora nawiewnego, wentylatora wywiewnego, filtrów oraz wymiennika ciepła. Dzięki temu jednocześnie usuwa zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń nawiewając na jego miejsce czyste, świeże powietrze z zewnątrz. Rekuperator najczęściej zamontowany jest w przestrzeni sufitu podwieszanego pomieszczeń, w garażu, kotłowni lub na poddaszu, a transport powietrza realizowany systemem rur i nawiewników. 

Rysunek 1 - domowy rekuperator Cooper&Hunter

 

Jakie zalety niesie ze sobą obsługa domu rekuperatorem?

Przede wszystkim dobrze wykonana instalacja rekuperacji to wydajna i skuteczna wentylacja wszystkich kluczowych pomieszczeń w domu. Dzięki temu domownicy mogą oddychać zawsze czystym i zdrowym powietrzem. Co więcej system daje możliwość regulacji i zarządzania wentylacją obiektu. Pozwala to choćby na zwiększenie intensywności w przypadku dużego stężenia CO2 lub wystąpienia niechcianych zapachów lub zanieczyszczeń. Ponadto powietrze zewnętrzne dostarczane do pomieszczeń jest oczyszczane na filtrze lub układzie filtrów. Dzięki temu użytkownikom rekuperatora nie straszne są smog, pyłki i alergeny nierzadko zanieczyszczające powietrze poza domem.

Kluczową zaletą jest także wysoka energooszczędność. Dzięki wyposażeniu w wymiennik ciepła rekuperator transportuje ciepło między strumieniami powietrza wywiewanego z pomieszczeń i nawiewanego do domu. Dzięki temu zimą odzyskujemy ciepło z usuwanego powietrza i wstępnie podgrzewamy powietrze zewnętrzne. Ma to kluczowe znaczenie dla ograniczenia kosztów ogrzewania budynku. Straty ciepła przez klasyczną wentylację stanowią nierzadko 30, a nawet ponad 50% zapotrzebowania budynku. Rekuperatory Cooper&Hunter charakteryzują się natomiast sprawnością odzysku ciepła na poziomie nawet do 75% (temperaturowo). Inwestycja w rekuperację pozwala zatem znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania. Co więcej wymiana ciepła zachodzi również latem „zatrzymując” chłód w domu.

 

Alternatywnym rozwiązaniem dedykowanym dla istniejących budynków oraz niewielkich lokali jak mieszkania jest prosty rekuperator ścienny. Nie wymaga on montażu instalacji rozprowadzenia powietrza oraz cechują go małe gabaryty. Wystarczy zainstalować go na ścianie zewnętrznej budynku i gotowe! Możemy się cieszyć wcześniej opisanymi korzyściami rekuperacji w formie mini!

Rysunek 2 - Budowa rekuperatora ściennego C&H

 

Podsumowanie

Instalacja rekuperacji przynosi zatem wiele wymiernych korzyści zarówno zdrowotnych jak i ekonomicznych. Warto zatem rozważyć tę inwestycję, żeby cieszyć się zdrową i energooszczędną wentylacją przez lata. 

Sprawdź ofertę rekuperatorów C&H na https://cooperhunter.pl/centrale-wentylacyjne

Baza wiedzy
Popup image