Baza wiedzy

SYSTEMY CHV Z ODZYSKIEM CIEPŁA – JAK TO DZIAŁA?

SYSTEMY CHV Z ODZYSKIEM CIEPŁA – JAK TO DZIAŁA?

Układy o zmiennym przepływie czynnika VRF to rozwiązania stosowane najczęściej do obiektów komercyjnych takich jak sklepy, biura, hotele czy restauracje. W klasycznych systemach występują jednostka zewnętrzna oraz jednostki wewnętrzne połączone dwururową instalacją chłodniczą. Układy z odzyskiem ciepła charakteryzują się w porównaniu z nimi znacznie szerszymi możliwościami.

 

Systemy Heat Recovery (ang. Odzysk Ciepła) poza jednostką zewnętrzną i wewnętrznymi wykorzystują także moduły odzysku ciepła. Są one ponadto połączone z agregatem instalacją chłodniczą trójrurową. Dzięki temu umożliwiają one jednoczesne chłodzenie i ogrzewanie różnymi jednostkami. Cecha ta jest powszechnie wykorzystywana choćby w biurowcach z dużymi przeszkleniami. W takich obiektach choćby wiosną pomieszczenia północne mogą wymagać wciąż ogrzewania, podczas gdy południowe mogą już przez zyski słoneczne wykazywać zapotrzebowanie na chłód. Podobna sytuacja może mieć miejsce jesienią. Co więcej praca w różnych trybach pracy umożliwia realizowanie odzysku ciepła i oszczędność energii. Ciepło pobrane z pomieszczeń chodzonych może być bowiem transportowane do lokali wymagających ogrzewania. Dużą zaletą systemów HR jest również opcja integracji z hydromodułami. Dzięki temu układ może współpracować z instalacjami wodnymi niskotemperaturowymi centralnego ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej. Systemy wodne mogą również być magazynem odzyskanego z chłodzenia ciepła. Cechy te sprawiają, że eksploatacja CHV HR jest wyjątkowo komfortowa i energooszczędna. Ponadto wszystkie systemy CHV Cooper&Hunter to bogaty wybór typów jednostek wewnętrznych, szeroki zakres mocy agregatów oraz możliwości sterowania od pilotów i sterowników naściennych, po kontrolery centralne, bramki BMS oraz zarządzanie z aplikacji WiFi. Wszystkie układy projektowane są w dedykowanym programie doborowym VRF Selector Ultimate, gdzie w łatwy i szybki sposób można zaplanować między innymi modele jednostek, średnice rur, trójniki, okablowanie oraz ilość czynnika chłodniczego.

 

Układy trzyrurowe Cooper&Hunter CHV6 charakteryzują się zatem ciekawymi możliwościami. Ich porównanie do klasycznych systemów VRF dwururowych oferowanych na rynku przedstawia tabela poniżej.

 

Baza wiedzy
Popup image