Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Baza wiedzy

TAKTOWANIE POMPY CIEPŁA - NA CZYM POLEGA?

TAKTOWANIE POMPY CIEPŁA - NA CZYM POLEGA?

𝗧𝗔𝗞𝗧𝗢𝗪𝗔𝗡𝗜𝗘 𝗣𝗢𝗠𝗣𝗬 𝗖𝗜𝗘𝗣Ł𝗔 odnosi się do procesu włączania i wyłączania sprężarki pompy ciepła w zależności od aktualnych warunków termicznych. Pompa ciepła jest urządzeniem, które pobiera energię cieplną z jednego źródła (np. powietrza) i przekazuje ją do wnętrza budynku w celu ogrzewania. Proces ten jest regulowany przez termostat i sterownik pompy ciepła.

Taktowanie nie jest korzystnym procesem zarówno dla żywotności sprężarki jaki i komfortu termicznego użytkowników, a także perspektywy wysokich rachunków za energię elektryczna. 
Idealnym systemem pracy dla pompy ciepła jest jej długi czas pracy oraz mała liczba włączeń

𝗝𝗮𝗸𝗶 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝗻𝗮𝗷𝗰𝘇𝗲̨𝘀𝘁𝘀𝘇𝘆 𝗽𝗼𝗱𝘄𝗼́𝗱 𝘁𝗮𝗸𝘁𝗼𝘄𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗽𝗼𝗺𝗽𝘆 𝗰𝗶𝗲𝗽ł𝗮?
To zły dobór mocy pompy ciepła względem powierzchni domu.

W skrócie, taktowanie pompy ciepła obejmuje:

𝗙𝗔𝗭𝗔 𝗢𝗚𝗥𝗭𝗘𝗪𝗔𝗡𝗜𝗔: Gdy temperatura w pomieszczeniu spada poniżej ustawionej wartości na termostacie, pompa ciepła zostaje włączona, aby dostarczyć ciepło. W fazie ogrzewania wykorzystuje ona energię ze źródła ciepła i przekazuje ją do budynku.

𝗙𝗔𝗭𝗔 𝗢𝗗𝗦𝗧𝗔𝗡𝗜𝗔: Po osiągnięciu zadanej temperatury pompa ciepła przechodzi w fazę odstania, czyli jest wyłączana. W tym okresie nie pracuje, co przyczynia się do oszczędności energii.

𝗖𝗬𝗞𝗟 𝗧𝗔𝗞𝗧𝗢𝗪𝗔𝗡𝗜𝗔: to sekwencja wielokrotnego włączania i wyłączania pompy ciepła w odpowiedzi na zmiany temperatury.

Jeśli taktowanie Twojej pompy ciepła jest zbyt częste i widzisz jej nieprawidłowe działanie, skontaktuj się z Instalatorem, który dokona sprawdzenia poprawności działania Twojego urządzenia.

Baza wiedzy